Diář – úspěšný bojovník se špatnou pamětí i prokrastinací

V dnešní době vnímáme diář jako takový přenosný kalendář s prostorem pro naše poznámky. Je takovým odrazem našich povinností, ale i zájmových aktivit. Píšeme si do něj adresy, telefonní čísla, ale třeba i citáty, verše – a zkrátka cokoliv, co nás právě napadne a zdá se být důležité. Vlastně nám tak den co den pod rukama vzniká autentické dílo, které mapuje určitý úsek našeho profesního i osobního života.

 

Naše diáře plní funkci čistě praktickou. Bývají nám pomůckou v boji se špatnou pamětí i prokrastinací. Také řada významných osobností si vedla své diáře, které se in memoriam staly cennou součástí autobiografické literatury. K takovým osobnostem patří například i docela první diarista Samuel Pepys (1633-1703), jehož slavné diáře jsou uloženy v Magdalene College v Cambridge. Právě tento muž přestal totiž využívat diáře výhradně k zapisování profesních povinností, ale dal mu vyšší osobní smysl. Jeho diáře totiž fungovaly zároveň jako kroniky. A tak v nich můžete najít mimo jiné i výpovědi očitých svědků takových významných událostí, jakým byl například velký požár v Londýně nebo epidemie tamtéž. Také řada dalších osobností nám zanechala své detailně propracované diáře, které záhy začaly hrát roli primárních zdrojů různých historických epoch.

Diář dnešního moderního člověka se vlastně zúžil na takový kapesní kalendář, do kterého si do připravených denních kolonek i na pár volných stránek můžete zaznamenávat to, co vás čeká v další dny. 

Takový diář tedy opravdu účinně bojuje s pamětí – v danou chvíli, kdy chcete, abyste něco důležitého nezapomněli. Ale i po letech, když si na něco krásného chcete vzpomenout. A prokrastinace? Podívejte se na kolonky, které zůstaly i po letech neodškrtnuty, a třeba tu soukromou vířivku, taneční kurz pro pokročilé nebo třeba i dlouho odkládaný skok padákem ještě stihnete.

 

v naší nabídce najdete také nástěnné a stolní kalendáře