Tonery a cartridge - nejčastější problémy a chyby tisku


Tonery
 

Co je to tonerová kazeta? 

Tonerová kazeta je v podstatě plastové tělo, které je naplněno tonerovým prachem. Základní součástí je vyvíjecí válec, na který se přenáší toner a také může být součástí optický válec, který se osvětluje laserovým paprskem. Ten na sebe za pomoci elektrického náboje přilepí toner a tím se přenese obraz na papír. Prášek se na papír přitaví v zapékací jednotce o cca 200 °C. V neposlední řadě je kazeta osazena elektronickým čipem, který umožňuje komunikaci mezi tiskárnou a tonerovou kazetou.
 

Nejčastější chyby tonerových kazet:

Špatný tisk

Špatný tisk se může projevovat různými způsoby a může mít x příčin. Mezi nejčastější chyby patří:
 

Opakující se vodorovné pruhy

Tato chyba je způsobena válcem, nejčastěji optickým. V kazetě je však více válců, jako například magnetický aj. Když změříme rozteč mezi opakujícími se pruhy, tak zjistíme, který válec chybu dělá, jelikož rozteč v tomto případě odpovídá obvodu válce.
 

Svislé pruhy

Tato chyba je způsobená s největší pravděpodobností stěrkou. Stěrka u toneru funguje v podstatě jako stěrač u auta. Po každém protočení válce stěrka očišťuje optický válec od zbytkového prachu. Pokud je stěrka někde porušená, tak na konkrétním místě nesrhne prach a ten zůstane na válci a posléze se přenese zákonitě i na papír.
 
 

Nepravidelná chyba v tisku - šmouhy

Tato chyba bývá často způsobena špinavou tiskárnou. Je možné, že v tiskárně je někde usypaný tonerový prach a ten se občas dostane na papír. V tomto případě může pomoci vytisknout desítek listů papíru, tiskárna se tím může pročistit. Nebo samozřejmě pravidelné čištění tiskárny od odborné firmy.
 

Slabý tisk po stranách či uprostřed

Tuto chybu způsobují často 2 faktory. Prvním je neodstraněná ochranná páska z kazety. Ta má držet prach v kazetě a snížit pravděpodobnost samovolného usypávání. Tady je třeba zkontrolovat pásku a případně ji odstranit. 
Druhým častým faktorem je prázdná kazeta. Jelikož je v kazetě již málo prachu, není rozmísen dokonale na magnetickém válci a tím pádem začne kazeta vynechávat. Tady může dočasně pomoci protřepat kazetu, aby se prach rozmísil, ale je to jen dočasné řešení a často to už nepomůže.
 

Světlý tisk

Světlý tisk je většinou způsoben  optickým válcem. Fotocitlivá vrstva na válci nepracuje jak má a díky tomu na sebe nanáší méně tonerového prachu, než by měla. Zde může být více příčin, jako například vada z výroby, špatné skladování (válec mohl být někde déle na slunci a tím ztrácí svou vlastnost) aj.
 

Opakující se text

V tomto případě se optický válec dokonale nevybil a tím pádem po protočení se opakuje tisk, který tiskl v předchozím protočení. Zde může být chyba ve válci nebo v panelu na vybíjení válce.
 

Stíny či jiný odstín barvy

Zde se bavíme o laserových barevných tiskárnách. Tato chyba bývá způsobena nedostatečnou kalibrací. V tomto případě radím vynutit kalibraci, v mnohých případech to pomůže. Jedná se v podstatě proces, kde se nastavují kazety, aby spolu spolupracovaly, tiskly správné odstíny a optimalizoval se soutisk barev. Tiskárny to většinou dělají samovolně, ale je dobré to pustit i samostatně při problému. Může být také problém v jedné z kazet, obecně se doporučuje, aby celá barevná sada byla od jednoho výrobce, jelikož každý výrobce používá jiné čipy, jiný tonerový prach a kazety si nemusí tolik rozumět a mnohdy 1 kazeta rozhasí celý tisk.
 

Celá černá stránka

Zde je problém v optickém válci, válec je stále celý nabitý na opačný náboj než má toner a proto po otočení se na válec přilepí toner po celém povrchu. Zde může být opět problém ve válci, nebo v nabíjení válce.
 

Chybová hláška - špatný čip

Občas se stane, že kazeta zahlásí "Error" hlášku, jako například není nainstalován toner, toner není kompatibilní, vyměňte toner aj. V tomto případě doporučujeme chybovou hlášku potvrdit "OK" a pokud se dostaneme k tisku, je vše v pořádku. Někdy však hláška potvrdit nejde nebo tiskárna vůbec nepovolí tisk, v tom případě je vadný čip.
 

Kazeta je vysypaná

Zde může být více důvodů, nejčastěji je kazeta vysypaná díky dopravě. Některé tonery jsou náchylnější na otřesy a pokud po cestě mají větší otřesy, mohou se začít sypat. Dalším důvodem může být chyba ve výrobě, jako např. nedotáhlý šroubek, slabší plast kazety, který praskl apod. V tomto případě samozřejmě nedoporučujeme vkládat toner do tiskárny, aby ji neznečistil.

 

Inkoustová cartridge (kazeta)
 

Co je to inkoustová cartridge? V podstatě se opět jedná o umělohmotný obal, ve kterém je inkoust. U toneru byla klíčová součástka optický válec, zde je to tisková hlava. V některých případech je tisková hlava přímo v kazetě a v jiných je součástí tiskárny. Tisková hlava je složena z mnoha trysek, které vypudí pod impulsem kapičku inkoustu na papír a tím vzniká obraz. Inkoustová kazeta bývá opět osazená čipem, který má stejnou funkci jako tonerové kazety - komunikaci mezi kazetou a tiskárnou.
 

Nejčastější chyby inkoustových cartridgi:
 

Chybová hláška - špatný čip
Zde bývá problém často v čipu. Opět radíme chybovou hlášku odsouhlasit. Pokud to nepomůže, je dobré zkusit očištění kontaktů na inkoustové cartridge. Toto můžete provést gumou či textilií, která nezanechává své útržky. Jde o to, že na povrchu čipu může být neviditelná vrstva oxidace, která brání v komunikaci.
 

Cartridge je vyteklá

Tady je to v podstatě to samé jako u toneru, akorát že netěsní inkoust. V tomto případě nedoporučuji cartrdige vůbec dávat do tiskárny, aby ji neznečistila.
 

Špatný tisk

Špatný tisk bývá způsoben různými faktory. Cartridge může být prázdná, nebo může být problém v čerpání inkoustu ze zásobníku v kazetě a inkoust se vůbec nedostane do tiskové hlavy. Nejčastěji je však problém v tiskové hlavě, která může být zanesená, ucpaná. To poznáte tak, že tisk začne vynechávat, přestane tisknout barevně nebo barvy špatně míchá. Doporučuje se spustit čištění tiskových hlav. Tato nabídka bývá většinou přímo v ovládacím panelu tiskárny nebo v ovladačích. Je to standardní postup, čištění tiskové hlavy však spotřebovává inkoust. Ucpaná tisková hlava může být způsobena například nekvalitním inkoustem, nepravidelným tiskem (obecně se doporučuje, aby se tiskl alespoň 1 za měsíc, jinak je tu riziko ucpání) aj.