Propiska, hrnek a blok. Evergreen obchodních dárků

O dárcích pro obchodní partnery by se daly psát eseje. Hned na začátek je dobré si říct, proč bychom vůbec měli naše dodavatele odměnit nějakou milou pozorností. Tak především je to proto, že bez nich bychom neměli kýžený zisk. Odměňujeme je taky za to, že s námi mají hezké vztahy a mnohdy i svatou trpělivost. Že při licitování o ceně umí ustoupit a nebrání se termínům dodání pod značkou „včera bylo pozdě“.Propiska, hrnek a blok. Evergreen obchodních dárků
Protože jsou pro nás důležitější, než kolegové.

Obchodní partner může být nákupčí, výrobce, grafik, nebo třeba vedoucí úklidové agentury. Vždy je to ale člověk, po kterém zpravidla něco chceme a očekáváme jisté výhody.

Určitě nic nepokazíte pozváním na oběd. Toto gesto je velmi milé a zároveň tam máte prostor na přátelský rozhovor, kterým se budují nebo prohlubují odběratelsko-dodavatelské vztahy.
Můžete se totiž sblížit, protože mezi pracovními věcmi bude jistě prostor i na témata poněkud osobnějšího rázu.

Dalším vhodným zážitkem pro dodavatele je menší exkurze po vaší firmě. Pokud máte výrobu, proveďte ho tam, lépe se pak bude hledat vhodný produkt, který budete potřebovat. Pokud nejste výrobní firma, můžete ukázat nákup, obchod, nebo třeba grafické oddělení či sklad. Jakmile  obchodní partner uvidí pod pokličku, zase si váš obchodní vztah postoupí o stupínek výše.

Pokud jste zastánci hmatatelna, nabízí se nějaký reklamní předmět. A je už jedno, jestli se pro něj rozhodnete impulzivně, nebo jako poděkování za velkou zakázku.  Může to být blok, propiska, (těch není nikdy dost), desky, hrnek, klíčenka a to vše s vaším logem.  Většinou je to opravdu pozornost, než nějaký veledar. Mezi ty nejběžnější patří bezesporu vysoká papírová taška s potiskem. A ta může skrývat víno, whiskey, bourbon nebo nějakou pálenku. A co si budeme povídat, ta potěší nejvíc. Je totiž dokázáno, že víc lidí urazíte nevhodnou sladkostí, než například vínem.

Skupinou nadstandardních darů jsou originální předměty. Pokud máte spediční firmu, může to být miniatura europalety, která bude sloužit jako podtácek pod hrnek. Zabýváte se vzduchotechnikou? Nechte vyrobit propisky s větrníkem. Zde se opravdu fantazii meze nekladou a víc než to, že jste chtěli obdarovat vás protějšek ocení originální nápad a vaše firma mu tak utkví v paměti.

Poslední kategorií jsou pak opravdu velká poděkování a obrovská gesta. Třeba zájezd do Las Vegas na opravdovou ruletu, kde prohrajete dům i se zahradou. Ano, i takovéto dary se mezi dodavateli najdou i když je pravda a škoda, že ne moc často.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho a vyjádřete svůj názor na Facebook!

Komentovat a sdíletDalší články magazínu