Tisk 3D předmětů – předzvěst budoucnosti nebo jen drahá hračka?

Dejte sbohem tisku dvourozměrných fotografií a textů! 3D tiskárna tiskne reálné trojrozměrné předměty jako například modely budov, hrnky, obaly na mobilní telefony, klíče, otvíráky, nebo umělecké artefakty. Donedávna se 3D tiskárna využívala spíše v průmyslových odvětvích, k návrhu prototypů, v medicíně a architektuře. Nyní se ale stává cenově dostupnější i pro běžné uživatele. Jak 3D tiskárna funguje a pro koho je určena?

3D tisk funguje tak, jako kdybyste lepili plátky chipsů zpět do tvaru brambory

Jde o tisk, při kterém se pomocí speciálního zařízení (3D tiskárny) vytvářejí trojrozměrné objekty z vhodného materiálu, např. umělé hmoty ABS nebo PLA. Tisk se provádí po vrstvách a je řízen ovládací elektronikou na základě digitální předlohy vytvořené např. v CAD softwaru, pomocí 3D skeneru nebo digitální kamery a fotogrammetrického softwaru.

Představte si, že daný objekt rozkrájíte na plátky, třeba jako brambory na chipsy a hlava tiskárny pak na sebe nanáší úzké vrstvy okamžitě tuhnoucího tekutého prekursoru (materiál, který je podobný LEGO součástkám). Nanášením těchto vrstev pak vzniká trojrozměrný objekt.

Co lze na 3D tiskárně vytisknout?

3D tisk

Na 3D tiskárně si můžete vyrobit cokoliv, co vás napadne. Buď si můžete objekt k vytisknutí sami navrhnout (např. pomocí softwaru CAD) nebo využít knihovnu Thingiverze, která obsahuje několik tisíc již navrhnutých 3D objektů (např. různé háčky, obaly na mobilní telefony, klíče, zarážky do dveří, stojánky na mobil, kompletní doky s otvorem na USB kabel, který stačí zalepit tavnou pistolí, mechanické stroje plné ozubených koleček a spousty dalších). Pak už stačí si objekt stáhnout do počítače a na připojené 3D tiskárně vytisknout.

Zkuste třeba:

Dle čeho 3D tiskárnu vybrat?

3D tiskáren na trhu stále přibývá. Abyste vybrali tu správnou, je třeba si ujasnit, co od 3D tiskárny očekáváte a k čemu ji budete využívat.

Zejména je důležité zvážit tyto faktory:

  • Otevřený x uzavřený design – u otevřeného řešení je dostupná veškerá dokumentace, jak ji sestavit a také plány všech dílů. Dostupnost náhradních dílů je hned od několika výrobců. Uzavřené tiskárny nelze již nelze upravovat.
  • Kvalita tisku – u 3D tiskáren jsou nejdůležitějšími parametry část tisku a výška vrstvy. Čím je vrstva nižší, tím méně jsou vidět na objektu rýhy, tím pádem je objekt kvalitněji vytisknut, ale zvyšuje to čas tisku.
  • Velikost tiskové plochy – ve většině případů je efektivnější a levnější mít několik menších 3D tiskáren (a objekt si rozdělit a každou část tisknout na jedné z nich), než jednu velkou.
  • Materiály pro tisk – téměř všechny 3D tiskárny podporují PLA a ABS. ABS je vhodný materiál pro tisk funkčních věcí, má dobrou tepelnou odolnost a je levný. Vyžaduje ale vyhřívanou podložku. PLA materiál se hodí k tisku větších pohledových objektů.
  • Recenze uživatelů – když už si vyberete konkrétní typy 3D tiskáren, nezapomeňte si přečíst jejich recenze od ostatních uživatelů.
 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho a vyjádřete svůj názor na Facebook!

Komentovat a sdíletDalší články magazínu