Tiskárna, tlačiareň, printer, drucker...

 


Porada za pět minut, prezentace pro všechny zúčastněné by se hodila. Ve dveřích čeká objednaný kurýr, aby odvezl balík, ale chybí mu mailová objednávka. Když se řekne „tiskárna“, každému se vybaví jiná situace. Tiskáren je několik typů, liší se různou technologií tisku a každý si zaručeně vybere tu svou.

 

 

 

Tahle tiskárna je dnes už docela retro. Kdo s ní měl tu čest pracovat si jistě vybaví specifický zvuk při tisku a nekonečný štos traktorového papíru, který byl mnohdy proložený kopíráky. Kvalita tisku byla nic moc, než se vytiskla jedna výplatní páska, stačili jste si uvařit kafe. Někdy i vypít. Dnes už takovýto exponát ve firmách v drtivé většině nenajdete.
 

 

 

Inkoustová tiskárna je evergreen. Jak už napovídá samotný název, tiskne se pomocí inkoustu, který se teplem nebo piezoelektrickou deformaci tryskové komůrky rozstřikuje na papír a tím vzniká kýžený výsledek. Uvnitř tiskárny je takové malé tónovací centrum. Většinou je v tiskárně zvlášť černá kazeta a barevná CMY nebo každá barva oddělená. CMYK je zkratkou anglických označení barev Cyan (tyrkysová), Magenta (purpurová), Yelow (žlutá), blacK (černá). Výhody těchto tiskáren jsou zejména v nízkých pořizovacích nákladech, schopnosti tisknout jemnější detaily a kvalitní fototisk. Nicméně každá mince má dvě strany. Nevýhodou je zanášení trysek, vysychání cartrige a inkoust je rozpustný ve vodě, takže dokumenty je třeba chránit jako oko v hlavě.
 

 

 

Pracuje na podobném principu jako kopírka. Laserový paprsek kreslí obraz tisku na termocitlivý válec a na osvětlená místa se pak zachytí naprášený toner. Ten se obtiskne na papír a pak tepelně zafixuje. Hotovo. Laserové tiskárny ale mají občas tendenci se prachem z toneru zanášet a jejich pořizovací cena je také docela vysoká. Nicméně i přesto laserovky vynikají vysokou kvalitou tisku a provoz je tichý a rychlý.

 

 

Funguje na stejném principu jako laserová, ale místo laseru se válec ozařuje LED diodami. Tyto tiskárny jsou kompaktní, protože dioda je menší než laser, málo poruchové a zajišťují větší rychlost tisku. Jelikož se dá ovlivnit intenzita svitu diod, lze tak docílit různých odstínů barev a jemných přechodů. Např. společnost OKI představila tiskárnu, která umí v jednom bodě zobrazit až 32 odstínů jedné barvy. Můžete si tak vytisknout vlastních 32 odstínů šedi.

 

 

U tiskárny. Ve tři.

Zvláštní kapitolou jsou pak multifunkce formátu A3. Tyto tiskárny jsou většinou robustnější a velmi šikovné. Slušný tisk je základ, dále umí nabídnout skenování, faxování, odesílání mailů, vazbu a spousty dalších věcí, které usnadní práci zejména ve velkých kancelářích.

Taková tiskárna je totiž nejen velký pomocník, ale po společné kuchyňce hned druhé místo, kde se dozvíte horké novinky. Nebo bývá často místem, odkud se kamkoliv vyráží. Prostě u tiskárny ve tři.

 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho a vyjádřete svůj názor na Facebook!

Komentovat a sdíletDalší články magazínu